Pozycjonowanie szerokie  long Tail - SEO poradnik i podstawy

Pozycjonowanie szerokie  long Tail - SEO poradnik i podstawy

Co to jest pozycjonowanie szerokie - Long Tail SEO?

Na czym polega i jak tworzyć frazy z długiego ogona - Kompleksowy poradnik

Specjaliści od reklamy w sieci regularnie „prześcigają się” w opracowywaniu coraz to lepszych metod na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Niektórzy praktykują standardowe działania SEO/SEM, kolejni promują swoje firmy w mediach społecznościowych, a jeszcze inni stawiają na innowację, inwestując w pozycjonowanie szerokie – czyli działania bazujące na długim ogonie słów kluczowych (long tail SEO). I właśnie o tym porozmawiamy w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:
 • Na czym polega pozycjonowanie szerokie?

 • Jak tworzyć frazy z długiego ogona?

 • Jakie korzyści niesie za sobą pozycjonowanie szerokie?

 • Co wybrać – pozycjonowanie szerokie czy tradycyjne?

 • Czym właściwie są frazy long tail SEO?

 • Jak zbudowany jest ogon wyszukiwań?

 • Jak dobrać właściwe frazy do strategii pozycjonowania szerokiego?

 • Komu jest dedykowane pozycjonowanie szerokie?

 • Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie szerokie?

Pozycjonowanie szerokie – co to jest?

Pozycjonowanie szerokie (inaczej pozycjonowanie long tail) to działania, których celem jest osiągnięcie wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania na frazy wielowyrazowe (powyżej 3 słów).

Słowa kluczowe z długiego ogona są wyszukiwane znacznie rzadziej niż standardowe jedno- lub dwuwyrazowe zapytania. To oznacza ich mniejszą konkurencyjność, a co za tym idzie – sprawia, że osiągnięcie wysokich pozycji w Google staje się znacznie łatwiejsze.

Na czym polega pozycjonowanie szerokie?

Pozycjonowanie szerokie dokładnie obrazuje intencje użytkowników, zwiększając szanse na podjęcie pożądanej konwersji. W praktyce klienci używający fraz z długiego ogona są świadomi, jak działa wyszukiwarka Google i zdecydowani na zakup. W tym przypadku konsumenci, chcąc kupić buty, nie wpisują w Google frazy „buty”, a posługują się wówczas sprecyzowaną frazą (np. „czarne buty męskie air max 95”), eliminując tym samym mało trafne wyniki wyszukiwania Google odnoszące się do fraz ogólnych, które ich nie interesują.

Pozycjonowanie long tail SEO – jak tworzyć frazy z długiego ogona?

Pozycjonowanie na długi ogon należy rozpocząć od ustalenia tzw. frazy bazowej. Może być nią przykładowo fraza: „kolczyki damskie”. Od tego zestawu słów powinniśmy tworzyć kolejne, bardziej zaawansowane i sprecyzowane wyrażenia.

Sprawdź, jak tworzyć frazy długiego ogona:

 • „buty”,

 • „buty do biegania”,

 • „buty do biegania dla chłopaka”,

 • „najlepsze buty do biegania dla dziecka”,

Powyższe rozwiązanie to bardzo powszechna praktyka SEO (ang. Search Engine Optimization). Dlaczego? Ponieważ pozycjonujemy jednocześnie frazę bazową, czyli „kolczyki damskie” oraz pozostałe wyrażenia. Dzięki temu pracując nad jednym, rozbudowanym wyrażeniem (np. „kolczyki damskie złote wiszące próba 585 zapięcie angielskie”), stajemy się widoczni w wynikach wyszukiwania łącznie na 5 powyższych zapytań.

Pozycjonowanie szerokie – korzyści

Pozycjonowanie szerokie pozwala uzyskać ruch na frazy ogólne, jak i long tail SEO. To realna szansa na zwiększenie widoczności strony, a co za tym idzie – maksymalizację sprzedaży. Z doświadczenia możemy śmiało stwierdzić również, że long tail SEO to mniejsze ryzyko ukarania przez Google (np. filtrem algorytmicznym), ponieważ pozycjonowanie pod liczne i długie frazy kluczowe jest bardziej naturalne.

Zalety pozycjonowania szerokiego to m.in.:

 1. niska konkurencyjność pozycjonowanych fraz – jeśli do frazy bazowej (np. „kolczyki damskie”) dodamy dowolny element tj. kolor, próbę lub przykładowo zapięcie, będzie ona automatycznie mniej konkurencyjna i łatwiejsza w pozycjonowaniu;/
   

 2. możliwość pozyskania wyłącznie wartościowego ruchu – wybór słów kluczowych opisujących dokładnie Twoją ofertę spowoduje, że potencjalni klienci nie będą przypadkowi, nie opuszczą witryny i prawdopodobnie dokonają zakupu, jeśli cena będzie adekwatna do jakości;
   

 3. mniejsze koszty pozycjonowania – wypromowanie fraz kluczowych z długiego ogona wymaga od agencji SEO wykorzystania nieco mniejszych zasobów niż w przypadku słów ogólnych;
   

 4. poprawa współczynnika konwersji – użytkownicy, którzy trafiają na Twoją stronę po wpisaniu rozbudowanej frazy kluczowej long tail SEO, prawdopodobnie zdecydują się na wykonanie konkretnej czynności (np. zakupu produktu, wypełnienia formularza lub przesłania zapytania);
   

 5. szansa na uzyskanie szybszych rezultatów – w pozycjonowaniu szerokim możemy liczyć na trwalsze i szybsze efekty niż w przypadku SEO ukierunkowanego na frazy ogólne (z powodu mniejszej konkurencyjności słów kluczowych long tail).
   

Warto również wspomnieć, iż kluczową zaletą pozycjonowania szerokiego (czyli SEO na długi ogon) jest poprawa pozycji Twojej strony internetowej także na frazy ogólne.

Pozycjonowanie szerokie czy pozycjonowanie tradycyjne – co wybrać?

Korzyści z pozycjonowania szerokiego odnotują przede wszystkim rozbudowane sklepy internetowe oraz złożone serwisy usługowe dysponujące kompleksową ofertą. Dzięki wdrożeniu strategii SEO bazującej na słowach z długiego ogona long tail – naszą stronę odwiedzą klienci ukierunkowani na konkretny zakup, którzy prawdopodobnie zwiększą współczynnik konwersji.

„Bazując na moim doświadczeniu we współpracy z wymagającymi klientami, mogę śmiało stwierdzić, że duża liczba fraz z długiego ogona obecna w TOP 10 wygeneruje znacznie większy ruch niż pojedyncze frazy w TOP 5 lub TOP 3. Osobiście polecam skorzystać z pozycjonowania szerokiego właścicielom sklepów internetowych z szeroko rozumianej branży e-commerce oraz właścicielom stron internetowych specjalizujących się w świadczeniu różnorodnych usług, niejako powiązanych ze sobą.” – Tomasz Wieliczko, CEO XANN MARKETING

Frazy long tail SEO – czym właściwie są i jak zbudowany jest ogon wyszukiwań?

Frazy long tail SEO to jak już wcześniej wspomnieliśmy – specyficzny rodzaj fraz ze stosunkowo niewielkim wolumenem wyszukiwań. Charakteryzują się one wysoką efektywnością, natomiast nazwa long tail nie pochodzi docelowo od długości słów kluczowych, ale od ich umiejscowienia na tzw. ogonie wyszukiwań.

 

Jak zbudowany jest ogon wyszukiwań?

Ogon wyszukiwań bazuje na 3 głównych typach fraz:

Fat head – krótkie wyrażenia (jedno- lub dwuwyrazowe)

Według informacji zawartych w sieci dot. widoczności – frazy fat head generują ok. 20% ruchu z wyszukiwarek.Pozycjonowanie na frazy fat head (które są inaczej nazywane również ogólnymi lub generycznymi) jest najtrudniejsze ze względu na ogromną konkurencję stosującą ten rodzaj wyrażeń. Pamiętajmy jednak, że wysokie pozycje uzyskane na frazy fat head gwarantują nawet tysiące (lub więcej) wejść miesięcznie.

Frazy fat head – przykłady

Frazy fat head to zazwyczaj jedno lub dwuwyrazowe wyrażenia, np.:

 • pozycjonowanie,

 • spodnie,

 • WooCommerce,

 • buty męskie,

 • naszyjnik damski.

Chunky middle – nieco dłuższe wyrażenia (składające się z maksymalnie 3-4 słów)

Frazy chunky middle są nieco bardziej sprecyzowanymi wyrażeniami od generycznych słów kluczowych, jednak nadal wpisują je użytkownicy, którzy chcą ogólnie określić, co ich interesuje. Przez to rzadko są zdecydowanymi klientami i raczej tylko orientują się w kontekście proponowanej oferty, często nie dysponując nawet odpowiednim budżetem na zakup danego produktu lub skorzystanie z usługi. Frazy chunky middle generują ok. 12% ruchu.

Frazy chunky middle – przykłady

Frazy chunky middle to nieco dłuższe wyrażenia składające się z maksymalnie 3-4 słów, np.:

 • pozycjonowanie sklepów internetowych,

 • czarne spodnie męskie,

 • wtyczka SEO do WooCommerce,

 • czarne buty męskie,

 • złoty naszyjnik damski.

Long tail – złożone wyrażenia (powyżej 3-4 wyrazów)

Wyrażenia long tail mają miano najbardziej sprecyzowanych fraz. Gwarantują wyłącznie wartościowy ruch na stronie internetowej, pozwalający uzyskać satysfakcjonujący stopień konwersji (np. w przypadku sklepów e-commerce lub rozbudowanych serwisów usługowych).

Frazy z długiego ogona generują łącznie ok. 70% ruchu w wyszukiwarkach. Większość z wyrażeń long tail SEO może dać nawet mniej niż 10 wyświetleń miesięcznie, jednak ze względu na wysoki stopień świadomości użytkownika wpisującego rozbudowane frazy kluczowe istnieje duże prawdopodobieństwo, że po wejściu na Twoją stronę skorzysta on z proponowanej oferty (jeśli będzie odpowiadała jego preferencjom).

Frazy long tail – przykłady

Frazy long tail to najbardziej złożone wyrażenia składające się z ponad 3-4 wyrazów, np.:

 • pozycjonowanie sklepów internetowych WooCommerce,

 • czarne spodnie męskie eleganckie slim fit,

 • wtyczka SEO do WooCommerce ułatwiająca optymalizację contentu,

 • czarne buty męskie do garnituru,

 • złoty naszyjnik damski z serduszkiem próba 585.

Konsumenci, wpisując rozbudowane frazy kluczowe do wyszukiwarki, dodają często wyrażenia tj.:

 • „cena”,

 • „opinie”,

 • „jak wybrać”.

W przypadku pozycjonowania long tail warto uwzględnić powyższe słowa kluczowe w opracowywanej strategii SEO – pozwoli to jeszcze precyzyjniej dopasować wyniki wyszukiwania do działań i oczekiwań internautów.

Jak dobrać właściwe frazy do strategii pozycjonowania szerokiego? – 5 skutecznych narzędzi

Frazy kluczowe long tail SEO można dobrać na różne sposoby – sugerując się podpowiedziami z autouzupełniania Google lub wykorzystując narzędzia tj. Ubersuggest, Semstorm, Senuto czy też Answerthepublic.

Narzędzia umożliwiające dobór fraz z długiego ogona – 5 propozycji

Narzędzia umożliwiające dobór fraz z długiego ogona to m.in.:

 1. Sugestie z autouzupełniania Google

Sugestie z autouzupełniania Google przedstawią nam najciekawsze kombinacje danego wyrażenia. W zależności od naszych potrzeb możemy wpisać dwu- lub trzywyrazową, standardową frazę (np. „złoty naszyjnik”). Dzięki temu Google podpowie nam, jakie frazy możemy zastosować w kontekście doboru słów kluczowych do długiego ogona.

Dobór słów kluczowych z długiego ogona w sugestiach z autouzupełniania Google

Warto również pamiętać, że sugestie z autouzupełniania Google tworzą także pytania. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dowolne słowo pytające (np. „Kiedy”).

Pozycjonowanie szerokie a wyszukiwanie fraz pytających w Google

Jeśli natomiast zależy nam na jeszcze bardziej sprecyzowanym zagadnieniu, warto podpowiedzieć wyszukiwarce, wpisując kilka dodatkowych słów (np. „złoty naszyjnik damski z”).

Sprecyzowane zagadnienia long tail SEO wyszukiwane za pomocą sugestii z autouzupełniania Google

Dzięki temu możemy zweryfikować, jakie rozbudowane wyrażenia cieszą się największą popularnością wśród internautów.

 1. Ubersuggest

Dokładne i darmowe narzędzie zwracające bardzo rozbudowane wyniki. Bazuje na podstawie sugestii z narzędzia Google Keywords Planner i obsługuje wiele języków. Pozwala również sprawdzić konkurencyjność frazy oraz potencjalną liczbę zapytań.

Wyszukiwanie fraz long tail SEO w Ubersuggest

 1. Semstorm

Semstorm pozwala odkryć realne potrzeby potencjalnych klientów. Jest to narzędzie płatne wykorzystywane głównie przez specjalistów SEO. Ułatwia nie tylko dobór słów kluczowych, ale także podpowiada w kontekście nowych tematów blogowych. Aby pokazać działanie narzędzia Semstorm, za przykład weźmiemy frazę pt.: „fryzjer Warszawa”.

Pozycjonowanie szerokie w strategii lokalnej za pomocą Semstorm

Na sam początek Semstorm udostępnia podstawowe słowa kluczowe, najczęściej wyszukiwane przez potencjalnych klientów.

Podstawowe słowa kluczowe long tail SEO w Semstorm

Następnie otrzymujemy znacznie bardziej precyzyjny wykres, przedstawiający poboczne wyrażenia wpisywane przez internautów do wyszukiwarki Google.

Precyzyjny wykres Semstorm przedstawiający poboczne wyrażenia wpisywane przez internautów

Ostatnim, kluczowym zestawieniem udostępnianym przez narzędzie Semstorm są najczęstsze pytania internautów.

 1. Senuto

Szeroka perspektywa danych, możliwość analizy fraz kluczowych na konkretne wyrażenia oraz bezproblemowa opcja porównania widoczności swojej strony do konkurencji plasuje Senuto jako topowy instrument pozwalający skomponować optymalną strategię pozycjonowania na długi ogon.

Analiza fraz kluczowych long tail SEO w Senuto

Warto również wspomnieć, iż cena Senuto jest bardzo atrakcyjna (np. w porównaniu do Semstorm czy też Ahrefs), ponieważ miesięczna subskrypcja wynosi ok. 100 zł brutto miesięcznie. Dodatkowo dostępny jest także content planner ułatwiający tworzenie struktury artykułów.

 1. Answerthepublic

https://answerthepublic.com/  to bardzo proste i intuicyjne narzędzie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dowolne wyrażenie pytające, które nas interesuje. Za przykład weźmy frazę pt.: „Jak”.

Pozycjonowanie szerokie i frazy long tail SEO w Answerthepublic

Po kliknięciu „Search” uzyskamy różne wyniki. Będziemy mogli je pobrać w formacie CSV lub JPG. Jest to bardzo pomocne, przykładowo w celu prezentacji konkretnych danych na szkoleniu.

Kompleksowy wykres fraz long tail SEO w Answerthepublic

Co to jest pozycjonowanie szerokie? Na czym polega i jak tworzyć frazy z długiego ogona? – podsumowanie

Pozycjonowanie szerokie to nic innego jak działania SEO skupione na osiąganiu wysokich pozycji w wyszukiwarkach, bazując na frazach z długiego ogona słów kluczowych (long tail SEO) – czyli tych, które składają się z minimum 3-4 wyrazów (np. złoty naszyjnik damski z cyrkoniami). W porównaniu do tradycyjnego pozycjonowania (na frazy ogólne lub inaczej generyczne), SEO ukierunkowane na długi ogon słów kluczowych pozwala pozyskać świadomych i zdecydowanych klientów, którzy będą regularnie korzystali z Twojej oferty.

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce pozycjonowania szerokiego.

#1 Komu jest dedykowane pozycjonowanie szerokie?

Pozycjonowanie szerokie sprawdza się w przypadku złożonych sklepów internetowych e-commerce oraz rozbudowanych serwisów usługowych, które w przyszłości planujemy rozwijać poprzez frazy long tail SEO. Na przestrzeni lat zauważyliśmy, że każda witryna dysponująca rozbudowanym asortymentem powinna zdecydować się na wdrożenie strategii SEO uwzględniającej long tail.

#2 Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie szerokie?

Pozycjonując swoją stronę na frazy long tail, mamy szansę na pozyskanie stałych i zdecydowanych klientów. Dzięki wdrożeniu tej strategii internauta, który wpisze w wyszukiwarkę starannie sprecyzowaną frazę kluczową, prawdopodobnie skorzysta z naszej oferty (pod warunkiem że będzie ona adekwatna ceną do jakości).

 

 

Copyright © 2023 xann marketing

Created by: xann marketing logo